iscriviti alla newsletter
esternishots from the festivalesterni accreditation partner 2007 main sponsor shop esterni
home2007 / palmares

2007

Feature Film Jury Award
Reprise by Joachim Trier, Norway, 2006, 35mm, 105'
Special Mentions:
California Dreamin' (Endless) by Cristian Nemescu, Romania, 2006, 35mm, 155'
Mister Lonely by Harmony Korine, France/Usa, 2007, 35mm, 112'

Short Film Jury Award
Just Like The Movies by Michal Kosakowski, Austria, 2006, Dv, 21'
Special Mentions:
Njuman No Borei, (200.000 Phantoms) by Jean-Gabriel Périot, France, 2007, 35mm, 10'
Tolya, by Rodeon Brodsky, Israel, 2006, 16mm, 9'
Valuri (Waves), by Adrian Sitaru, Romanai, 2007, 35mm, 16'
Soldat (Soldier), by David Peros Bonnot, Croatia, 2006, Digibeta, 5'
Energie!, by Thorsten Fleisch, Germany, 2007, Minidv, 5'

Aprile Award
Zur Maloche, (Getting Ready) by Roberto Anjari-Rossi, Germany, 2007, 35mm, 16'
Menzioni speciali a:
Tommy, by Ole Giaever, Norway, 2007, Dvcam, 12'
Twist, by Alexia Walther, France/Swiss, 2006, 16mm, 11'
Amin, by David Dusa, France/Germany/Netherlands, 2007, Minidv, 9'
Waiting At The Gate, by Rocky Palladino, Great Britain, 2007, 16mm, 75'

Audience Award
I Am Bob, by Donald Rice, Gb, 2007, Dvcam, 19'

Focus Animation Award
Patty kratki film v perverzih, (Patty, Short Film in Perverses) by Matej Lavrencicand and Roman Razman
Slovenian Republic, 2006, Digital Camera, 4'

Camera del Lavoro Award
Outsourcing, by Markus Dietrich,Germany, 2006, 16mm, 6'

Incontri italiani Award
Lacreme napuletane, by Francesco Satta, Italy, 2007, HDCam, 18'

Students’ Award
Soft, by Simon Ellis, GB, 2006, 35mm, 14'
Ujbaz Izbeneki Has Lost His Soul, by Neil Jack, GB, 2006, digiBeta, 5'

Staff Award
The Lonely Bliss Of The Cannonball Luke, by Levi Abrino, Usa, 2007, 16mm, 11'

2006

Feature Film Jury Award
Marilena de la P7 (Marilena from P7), Cristian Nemescu, Romania, 2006
Jury: Danielle Arbid, Luca Rastello, Roberto Savian
Feature Film Special Mention
The Blood of my Brother, Andrew Berends, USA, 2005

Short Film Jury Award
Rapace (Bird of Prey), João Nicolau, Portugal, 2006
Jury: Jean-Marc Lalanne, Patrice Blouin, Philippe Azoury, Emily Barnett, Julien Gester, redattori della rivista francese Les Inrockuptibles
Short Film Special Mentions
Le rouge au sol, Maxime Giroux, Canada, 2005
Bows and Arrows, Stephen Irwin, UK, 2006
Yildonumu, Ufuk Aksoy, Turkey, 2006
Wir sind dir treu, Michael Koc, Germany/Switzerland, 2005

Aprile Award
Toth, Dylan Drummond and Blair Scott, UK, 2005
Aprile Special Mantions
Hlineni holub (Clay Pigeon), Miloš Tomic, Czech Republic, 2005
Le lac, la plage (The Lake, the Beach), Matthieu Salmon, France, 2006
Slolskaya gora (The Slippery Mountain), Galina Myznikova e Sergey Provorov, Russia, 2006

Audience Award
Manila, Francesco Segrè, Italy, 2006

Staff Award
Hlineni holub (Clay Pigeon), Miloš Tomic, Czech Republic, 2005
Mr. Schwartz, Mr. Hazen & Mr. Horlocker, Stefan Mueller, Germany, 2006

Best Actor Award
Martin Dubrenil, in Le rouge au sol di Maxime Giroux, Canada, 2005

Best Actress Award
Anna Livia Ryan, in Willow Drive di Jakob Rorvik, UK, 2005

Students’ Jury Award
Fliegenpflicht für Quadratköpfe, Stephan-Flint Müller, Germania, 2005
Students’ Jury Special Mentions
Saba, Gregorio Graziosi, Brasil, 2006
Quick View, Matjaz Ivanisin, Slovenia, 2006

Fà la cosa giusta Award
The Majesty of the Wetlands, Emmanuel Marshall, Australia, 2005

Camera del Lavoro Award
Vita da pomodoro , Daniela Recchia, from the out-of-competition season Cinegiornale-Newsreel

2005

Feature Film Jury Award
Las Mantenidas sin sueños (Kept and Dreamless)
Martin Desalvo and Vera Fogwill, Argentina/Spain/Netherlands 2004, 35mm, 97 min

Feature Film Special Mention
The Fall of Fujimori
Ellen Perry, USA 2005, Beta, 83 min

Short Film Jury Award
La ruta natural (The Natural Route)
Alex Pastor, Spain, 2004, 35mm, 11min

Short Film Special Mentions
I apoliti stigmi (The Absolute Moment)
Luoizos Aslanidis, Greece, 2004, 16mm, 14min
Noc v hoteli (Night In A Hotel)
Matus Libovic, Slovakia, 2004, 35mm, 8min
El otro sueño americano (The Other American Dream)
Enrique Arroyo, Mexico, 2004, 35mm, 10min
Play For Three Actors
Olexsandr Shmygun, Ukraine, 2004, 35mm, 10min
Suknièkáø (Skirter)
Milos Tomic, Czech Republic, 2005, MiniDv, 3min
Die Überraschung (The Surprise)
Lancelot Von Naso, Germany, 2004, 35mm, 10min

Aprile Award
Wrong
Tom Geens, UK, 2005, MiniDv, 9min

Aprile Special Mentions
God’s Early Work
Rory Bresnihan, Ireland, 2004, Digibeta, 11min
Scen nr:6882 UR mitt Liv (Autobiographical Scene Number 6882)
Ruben Ostlund, Sweden, 2005, 35mm, 8min

Audience Award
Die Überraschung (The Surprise)
Lancelot Von Naso, Germany, 2004, 35mm, 10min

Staff Award
In religioso disagio
Massimiliano Maci Verdesca, Italy, 2005, 16mm, 18min

Students’ Jury Award
La ruta natural (The Natural Route)
Alex Pastor, Spain, 2004, 35mm, 11min

Best Soundtrack Award
Calling 911
Jan de Bruin, The Netherlands, MiniDv, 6min

Fa’ la cosa giusta Award
Grocery Store Wars
Louis Fox, Tate Hausman, Jonah Sachs, USA, 2005, DVD, 6min

Incontri Italiani Award
The End Of Flowers
Italia/USA, 2004, DV, 16'

2004

Feature Film jury award
ex-equo:
Maarek Hob (In the battlefields), Danielle Arbid, France/Belgium/Lebabon 2004
Tu (Here), Zrinko Ogresta, Croatia/Bosnia Herzegovina 2003

Feature Film special mention
Staroukhi (Old Women), Guennadi Sidorov, Russia 2003

Short Film jury award
L'evangile du cochon creole (The Gospel of the Creole Pig), Michelange Quay, France/Haiti/USA 2004

Short Film special mentions
7:35 de la mañana (At 7:35 in the Morning), Nacho Vigalondo, Spain 2003
I'm Not Going, Vesna Cudic, UK 2003

Aprile award
Detail, Avi Mograbi, Israel 2004

Aprile special mentions
The Invasion of the Planet Earth, Moritz Langer, Germany 2004 What the, Simon Ellis, UK 2004

Critics award
Dime lo que sientes, Iria Gomez Concheiro, Mexico 2003

Staff award
The Bypass, Amit Kumar, UK 2003

Best actor and actress award
Shmuel Edelman, in Door to Door, Isreal 2003
Lee Jin-Sook, in Fill in the Blanks, South Korea 2003

Audience award
7:35 de la mañana (At 7:35 in the Morning), Nacho Vigalondo, Spain 2003

Students award
Door to door, Shunit Aharoni, Isreal 2003

2003

Feature Film jury award
Nulla si sa, tutto si immagina secondo Fellini (Nothing Is Certain, it's All in the Imagination According to Fellini), Susan Gluth, Germany 2002
Jury: A. Notarbartolo, M. P. Ottieri, Y. Gianikian e A. Ricci Lucchi.

Feature Film special mention
Cold Turky, Steven McGregor, Australia 2002

Short Film jury award
Pornographic Apathetic, T. Arthur Cottam, Usa 2003
Jury: Alias - R. Silvestri, S. Silvestri, M. Ciotta, C.Piccino, F. De Meleis, F. Adinolfi, A. Di Genova e F.Sili

Short Film special mentions
Fast film, Virgil Wildrich, Austria-Lussemburgo 2003
Sobre la tierra, Maria Florencia Alvarez, Argentina 2002

Aprile award
Sobre la tierra, Maria Florencia Alvarez, Argentina 2002

Aprile special mentions
De Intrede, Pieter De Buysser, Belgium 2002;
Bezi zeko Bezi, Pavle Vuckovic, Serbia and Montenegro 2003

Self criticism award
Bezi zeko Bezi, Pavle Vuckovic, Serbia and Montenegro 2003

Staff award
Sobre la tierra, Maria Florencia Alvarez, Argentina 2002
Jury: stagiaires and collaborators at MFF 2003

Audience award
The Day Winston Ngakambe Came to Kiel, Jasper Ahrens, Germany 2002

Best Sountrack award
ex-equo:
Mom, Logo, Italia 2002
Sleepers, Michal Kosakowski, Austria 2002
Jury: editorial office of Newsic, with La Crus band as president

TDK Audiovisiva 2003 - Special award
U-matic e Dj Indie Electrix

Students award
Fast film, Virgil Wildrich, Austria-Lussemburgo 2003
Jury: Giovanna Nido, Marianna Montemurro, Emilano Locatelli, Stefano Ferrari, Yuri Arduin (ITSOS Milano).

2002

Feature Film jury award
ex-equo:
Les Enfants de l'Amour, Geoffrey Enthoven, Belgium 2001
Vu Khuc con co (Song of the Stork), Jonathan Foo e Nguyen Phan Quang Binh, Vietnam 2002
Jury: Roberta Gisotti, Alina Marazzi e Jolande Mukagasana

Short Film jury award
Memphis, Thorgheir Gudmundsson, Iceland 2002
Jury: Duel, mensile di critica cinematografica

Short Film special mentions
Dalgalar, Belmin Söylemez, Turkey 2001
The Provider, Matt Smith, USA 2002

Aprile award
La discussione, Francesco Villa, Italy 2001

Aprile special mentions
Cry for Bobo, David Cairns, UK 2001
One small leap, Edward Boase, UK 2002

Audience award
Mihai si Cristina, Cristian Nemescu, Romania 2001

Staff award
Unter der Erde, Christian Moris Muller, Germany 2002
Jury: stagiaires and collaborators at MFF 2002

Self criticism award
Beware People, Luk Gobyn, Belgium 2002

Best actress and actor award
Nathalie Richard, in Maintenant, Inès Rabadan, Belgium 2002
James Urbaniak, in Daypass, Deborah Chow, USA 2002
Jury: students from "Paolo Grassi" acting national school

2001

Feature Film jury award
Fotograf, Kazim Oz, Kurdistan 2000
Jury: Antonietta De Lillo, Giovanni De Mauro, Ugo La Pietra

Short Film jury award
Krav Tarnegolim (Cock fight), Shir Liphshitz, Israel 2000
Jury: Associazione Montatori Cinematografici

Short Film special mentions
Cadere Libera, Dorin Stana, Romania 2000 Fucked, Paul Leyton, Germania/UK 2000

Aprile award
Fucked, Paul Leyton, Germany/UK 2000

Aprile special mentions
Maria, Fien Troch, Belgium 2000
Peloco, Christian Fischer and Maud Graveraux, Germany 2001

Audience award
Still, Joachim Trier, Uk/Germany 2001

Staff award
Cadere Libera, Dorin Stana, Romania 2000
Jury: stagiaires and collaborators at MFF 2001

Self criticism award
Fucked, Paul Leyton, Germany/Uk 2000

Self criticism special mention
Look around you (a short film about calcium), Tim Kirk, UK 2000

2000

Feature Film jury award
The Irish Barbecue, Pete Parwich, Germany/Ireland 1999
Jury: Giuseppe Gaudino, Biljana Srblianovic, Art Spiegelman

Short Film jury award
Endstation: Paradies, Jan Thüring, Germany 2000
Jury: Associazione Cinematografica Pandora

Aprile award
John Kelly Tells All, Michael Carolan, Ireland 1999

Feature Film special mention
Ubuhle Bembali, Emanuelle Bidou, France 1999

Short Film special mention
Week-end à Tokyo, Pierre Tasso and Romain Slocombe, France 1999

Aprile special mention
Let's Fly, Anna Melikyan, Russia 1999
Pietà, Joachim Trier, UK 2000

Audience award
Endstation: Paradise, Jan Thüring, Germany 2000
Jury: audience and collaborators of the Milano Film Festival

Best actor award
Nelly Uvarova in Let's Fly, Anna Melikyan, Russia 1999
Jury: students from different acting national schools

Self criticism award
Idle running, Janez Burger, Slovenia 1999
Jury: all the directors at the festival

1999

Short Film jury award
Ax, Kazim Oz, Kurdistan 1999
Jury: Niccolò Ammaniti, Giulio Cingoli, Gennaro Tesone

Aprile award
Take Omri, for example, Debbie Jivan, Israele 1998

Honorable mention
Fünfe Minuten, Britta Krause, Germany 1998
Höhlenangst, Benjamin Quabeck, Germany 1997

1998

Short Film jury award
Chancer, Andrew P.O.M. Crawford, UK 1998
Jury: Luca Bigazzi, Antonio Capuano, Maurizio Maggiani, Luca Mosso

Aprile award
Flu, Gergely Poharnok, Hungary 1997

Honorable mention
Still Life, Lawrence Jacomelli and Manuel Sepulveda, Italy/UK 1996
Brennender Herzen ewige Glut, Frank Werner, Germany 1997
Le far west de chez moi, Maurice Huvelin, Silvio Molenaar, France 1998

1997

Aprile award
La Cura, Guido Giansoldati, Italy 1997

Honorable mention
Chicken With Vegetables, Marco Penso, Italy 1997
Il Giallo della Palla Verde nella Stanza Rossa, Stefano Canzio, Italy 1997
Madness, Giulio Kirchmayr, Italy 1997

1996

Honorable mention
Cudu u Milano, Adi Corovic (Marco Doufour, Andrea Perazzoli, Paolo Cancian), Italy 1996

Honorable mention
Parigi, Londra, New York, Stefano Canzio, Italy 1996
separe.gif
separe_sm.gif video dal festival